کیوان مزدا | بیوگرافی پروفسور کیوان مزدا

کیوان مزدا | بیوگرافی پروفسور کیوان مزدا

کیوان مزدا | بیوگرافی و زندگی نامه پروفسور کیوان مزدا

کیوان مزدا | بیوگرافی پروفسور کیوان مزدا

پروفسور کیوان مزدا متولد 31 مرداد 1328 در آبادان و درگذشت 11 مهرماه 1397 در پاریس؛ پزشک و جراح فرانسوی و ایرانی تبار بود. او از اعضای فعال سازمان پزشکان بدون مرز و عضو موسسه زنجیره امید فرانسه بود و همچنین به عنوان پدر ستون فقرات و جراحی ارتوپدی جهان شناخته میشد. در ادامه با بخش بیوگرافی در مجله اینترنتی هیلتن همراه باشید تا کیوان مزدا را بیشتر بشناسید.

زندگی نامه و بیوگرافی کیوان مزدا

او در سال 1328 ه.ش در آبادان از پدری ایرانی به نام سیروس که از زرشتی بود و مادری فرانسوی متولد شد. در سن هفت سالگی همراه با خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد و تحصیلات عالی خود را در رشته پزشکی و جراحی ارتوپدی و فلوشیپ جراحی ستون فقرات به اتمام رساند.

کانال تلگرام هیلتن

کیوان مزدا عضو سازمان پزشکان بدون مرز و موسسه زنجیره امید فرانسه و همچنین رئیس بخش ارتوپدی کودکان بیمارستان روبرت دوبره پاریس بود. از سال 1386 نیز فعالیت خود را با نام موسسه زنجیره امید ایران نیز ادامه داد و هرسال چهاربار برای معاینه و معالجه رایگان کودکان فاقد توان مالی و دارای بیماری‌های سخت و پیچیده به ایران سفر می‌کرد و در طی این سفرها سالی ۲ بار نیز با همراهی تیم جراحی خود عمل‌های جراحی را در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان نورافشار انجام می‌داد. وی در این سفرها علاقه‌ای به مصاحبه با رسانه‌ها نداشت و فعالیتش را در سکوت کامل و بدور از هرگونه بازتاب خبری انجام می‌داد و به فرانسه بازمی‌گشت. او در شهریور ۱۳۹۷ توانست ۲۸ کودک را با کمک تیم جراحی خود عمل جراحی کنند. این سفر آخرین مراجعت وی به ایران بود.

فوت پروفسور کیوان مزدا

سرانجام کیوان مزدا، در 11 مهرماه سال 1397 در سن 69 سالگی درگذشت. دلیل مرگ او حمله قلبی پس از یک جلسه پرفشار کاری گفته شد. آروز و کلام آخر وی برای دنیا و مردمش این بود:

جنگ نباشد، غذا باشد. زندگی بدون هیچ‌گونه تبعیض

وزیر بهداشت وقت یعنی سید حسن قاضی زاده هاشمی و بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه وقت، در پیام های جداگانه ای درگذشت او را تسلیت گفتند.

مستند آی آدم‌ها

در رابطه با موسسه زنجیره امید، مستندی به نام آی آدم ها توسط رخشا بنی اعتماد ساخته شده است. در وبسایت آی آدم ها در رابطه با زنجیره امید چنین نوشته شده است:

«آی آدم‌ها» نه فیلمی به سفارش «زنجیره امید» است و نه «زنجیره امید» کوچک‌ترین دخالتی در چگونگی ساخت آن داشته است. آشنایی‌ام با «مؤسسه نیکوکاری زنجیره امید» از طریق یک دوست و نه تبلیغات مرسوم، بهار سال ٩٤ اتفاق افتاد، ، وقتی حیطه اثرگذار فعالیت شان را که درمان بچه های محروم کشور است شناختم، شگفت‌زده شدم که چطور تا این زمان، حتی اسم این مؤسسه را نشنیده‌ام.
انگیزه ساخت این فیلم تصمیمی شخصی‌ ، در جهت معرفی فعالیتی چنین باارزش بود .
اهمیت درمان بچه‌های بی‌گناهی که ازیک‌طرف مشکلات جسمی، تن دردمندشان را می‌آزارد و از طرفی تنگنای اقتصادی، امکان درمان‌های پرهزینه را برای خانواده‌هایشان محال می‌کند، نقش انسانی و بی‌بدیل پزشکان داوطلب ایرانی و فرانسوی و متخصصان مختلف حوزه پزشکی در کاهش درد و رنج این کودکان معصوم، دلایل ساخت ” آی آدم ها” شد.
مستند بلند «آی آدم‌ها» ستایشی است از حرمت کار داوطلبی و ادای احترام به همه کسانی که از طریق نهادهای غیردولتی نقش سازنده و مؤثری در کم کردن آلام بشری دارند.

ayadamha.com

کیوان مزدا در: ویکی پدیا
خیره بین الملی زنجیره امید در: اینستاگرام

نظرات 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *